Yarıyıl tatili ne zaman başlıyor? 15 tatil ne zaman?

Okullarında eğitim gören milyonlarca öğrenci, dinlenme imkanı bulacakları yarıyıl tatilini büyük bir heyecanla bekliyor.Öğrenciler ve veliler, Sömestr tatili ne zaman başlayacak? Yarıyıl tatili ne zaman başlıyor? sorusunu sormaya başladı. Peki, 15 tatil ne zaman başlıyor? Detaylar haberimizde…

Okullarında eğitim gören öğrenciler bir yandan eğitimlerini sürdürürken bir yandan da yarıyıl tatilinin ne zaman başlayacağını araştırıyor. 15 tatil ve yarıyıl tatil olarak bilinen 15 günlük tatil boyunca öğrenciler birinci döneminin yorgunluğunu atacak ve ikinci döneme hazırlanacak. Öğrenciler, okul sezonunun yorgunluğunu iki haftalık yarıyıl tatili ile atmaya hazırlanıyor. MEB tarafından yayınlanan duyuruya göre 2017 – 2018 eğitim öğretim yılı takvimi belli oldu. Peki sömestr tatilini Ocak ayının kaçında olacak?

Yarıyıl tatili ne zaman?

MEB takvimde yer alan tarihlere göre 15 tatil yani yarıyıl tatili, 22 Ocak 2018 – 2 Şubat 2018 tarihleri arasında olacak. İkinci dönem ise 5 Şubat 2018 Pazartesi başlayacak. Milli Eğitim Bakanlığı’dan henüz resmi bir açıklama gelmemesine karşın 15 tatilin uzaması ve 30 gün olması ön görülmüyor. Çeşitli haber ajanslarında çıkan okulların daha fazla ara tatil yapacağına ilişkin haberlerin ise asılsız çıktığı öğrenildi.

Okul giriş çıkış saatleri değişti

İstanbul’da ikili eğitim yapan okullarda dersler en erken saat 08.00’de başlayacak. İstanbul Valiliği’nden alınan kararla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Valiliğimizce 2017-2018 eğitim öğretim yılında ilimizde ikili eğitim yapan anaokulu ilkokul ve ortaokullarda eğitim öğretimin en erken sabah 08.00’da başlamasın kararı alınmıştır”

VERİMLİ VE EĞLENCELİ BİR YARIYIL TATİLİ BAŞARIYI ARTIRIR

Öğrenciler, okul sezonunun yorgunluğunu iki haftalık yarıyıl tatili ile atmaya hazırlanıyor. Uzmanlar ise; çocukların yeni dönemde daha başarılı olması için bu sürecin hem eğlenceli hem de verimli geçirilmesi konusunda uyarıyor. Uzmanları, sömestr tatili için anne babalara önerilerde bulundu.

Birlikte seçtiğiniz sinema veya tiyatro etkinliğine gidin

Yarıyıl tatili, çocuğun yeni öğrenim dönemine daha istekli ve dikkatli başlaması için önemlidir. Bunun için hem eğlenceli hem de onun gelişimini sağlayacak planlar yapılmalıdır. Yarıyıl tatilinde anne ve babalar çocuklarıyla kaliteli zaman geçirmelidir. Öncelikle çocuğun ilgisini çekecek, beraber kararlaştırılan ve birlikte yorum yapılabilecek bir filme ya da tiyatro oyununa gidilebilirler. Bu konuda ebeveynler çocuklarına önerilerde bulunabilir ve çocuk da bu seçeneklerden birini tercih edebilir. Bu etkinlikler sadece ebeveyn tarafından seçilmemeli, çocuk zoraki şekilde yönlendirilmemelidir.

Beraber spor yapabilrsiniz

Yarıyıl tatilinde anne ve babalar çocuklarıyla spor etkinliklerine de gidebilir ya da kendileri spor faaliyetlerinde bulunabilirler. Örneğin; birlikte spor salonuna gidilebilir. Dışarıda koşma, oynamaya yönelik fiziksel aktiviteler yapılabilir. Ev içerisinde de sessiz sinema, kutu oyunları gibi faaliyetlerle vakit geçirilebilir. Birlikte kitap okuma seansları yapılabilir. Eğer çocuk istiyorsa yarıyıl tatilinde arkadaşları ile buluşup zaman geçirmesine ve etkinlikler planlamasına da yardımcı olunmalıdır.

Tablet, bilgisayar ve cep telefonuna zaman sınırı koyun

Çocuğun tatilde oyun zamanlarını değerlendirirken tablet, telefon, bilgisayar ile oyun izin verilebilir; ancak bu oyun zamanına mutlaka sınır konulması gerekir. Genellikle sınır konmadığında çocuklar saatlerce tablet ve akıllı telefonlarla oyun oynamaktadır. Bu durum başka bir alanda konsantrasyon, sosyalleşme gibi temel faaliyetlere engel olmakta, çeşitli dikkat sorunlarına ve oynamadığında da gerginliğe neden olmaktadır. Bunun için bir saat belirlenmeli ve çocuğun yaşına göre oyun saati birlikte belirlenmelidir. Oyun saati bittiğinde çocuğun oyunu kendi kendine bırakmasına fırsat tanınmalıdır.

Gelecek dönem için beraber plan yapın

Çocuklarla birlikte bir sonraki dönem için gerekli planlama ve programlar da yarıyıl tatilinde yapılmalıdır. Ders planı, etkinlik zamanları oluşturulabilir. Ders programının yanında mutlaka hoş zaman geçireceği bir aktivite de konulmalıdır. Bir önceki dönemde başarı ile ilgili sıkıntılar varsa bunlar değerlendirilip, ikinci yarıyıl için neler yapılabilir konuşulmalıdır. Başarıları değerlendirirken çocuk asla başka arkadaşları ile mukayese edilmemeli, yarışa sürüklenmemelidir. Bu durum çocukta baskıya neden olmakta ve başarı endişesini arttırmaktadır.

Başarılarından mutlu olduğunu çocuğunuza gösterin

Çocuklarla başarısızlığın nedenleri kadar başarı sağlanan dersler ve alanlar hakkında konuşulmalıdır. Anne ve babalar bu başarılardan ne kadar mutlu olduğunu çocuklara hissettirmelidir. Başarılı olduğu alanları konuşmak ve başarıları için sözel övgülerde bulunmak onu daha da cesaretlendirebilir. Eğer başarısından dolayı verilen bir söz, hediye varsa mutlaka gerçekleştirilmelidir. Bu, çocuğun anne ve babasına karşı olan güveninin sarsılmaması için önemlidir. İletişim daima sıcak ve samimi tutulmalıdır. İlk dönem aldığı zayıf notlar için çocuk azarlanmamalıdır. Olumsuz konuşmalar yerine destekleyici ve planlayıcı olunmalıdır. Bu tutum, çocuğu psikolojik olarak destekler ve ebeveynlerine karşı güveninin, iletişiminin güçlenmesini sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir