Rusya’dan Dostluk Eli…

Rusya’nın İstanbul Başkonsolosu Andrey Podelyshev, Anadolu Aslanları’yla bir araya geldiği toplantıda “Her krizden bir çıkış yolu vardır. Bu krizden de çıkacağız ve çözüm bulacağız.” dedi.
Rusya’nın İstanbul Başkonsolosu Andrey Podelyshev, Anadolu Aslanları İş adamları Derneği (ASKON)’nin ‘Türkiye-Rusya Ticari İlişkileri’ konusunun ele alındığı toplantıda iş adamlarıyla bir araya geldi.

ASKON’un Topkapı’daki genel merkezindeki toplantıya bir konuşma yapan Podelyshev, geçtiğimiz Kasım ayında Türk hava sahasını ihlal etmesinin ardından Türk jetleri tarafından Rus SU-24 savaş uçağının düşürülmesi olayından önce iki ülke arasında ticari ve ekonomik alanda sıkı ve uzun vadeli ortaklık ilişkilerin olduğunu söyledi.

Rusya ve Türkiye arasındaki işbirliğinin ‘uzun yıllara dayanan yüksek düzey ikili ilişkiler’ ve ‘karşılıklı önemli hacimdeki ticaret olarak’ tanımlanabileceğini ifade eden Podelyshev, uçak düşürme olayından sonra Türkiye ile ticari ilişkilerin sınırlandırma önlemlerinin Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanı’nın kararnamesi ve Rusya hükümetinin düzenlemeleri ile kontrol altına alındığını belirtti. Podelyshev, “Bu kararname ile, özellikle, vizesiz seyahat rejiminin askıya alınması, Rusya vatandaşlarına Türkiye’ye ziyaret amaçlı tur paketlerinin satışının durdurulması, ve diğer ekonomik önlemler öngörülmüştür. Bu kararnamenin geliştirilmesi için hükümetin düzenlemeleri kabul edilmiştir” diye konuştu.

“NEGATİF SİYASİ DURUMDA GELECEĞE DÖNÜK KISA VADELİ GELİŞMELER MÜMKÜN GÖRÜNMEMEKTEDİR”

Andrey Podelyshev, daha önceden yapılan anlaşmalar sonucunda bazı projelerde işbirliğinin devam ettiğini anımsatarak, “Ancak şu anda oluşan negatif siyasi durumda geleceğe dönük kısa vadeli gelişmelerden bahsetmek mümkün görünmemektedir. Türkiye Cumhuriyeti hükümetinden daha önceden de hazırlığını yaptığını belirtmiş olduğu olası karşı yanıtlarını da dikkate almak gereklidir” ifadelerini kullandı.

İŞ ADAMLARININ SORULARINI YANITLADI

Konuşmasının ardından Rusya Başkonsolosu Andrey Podelyshev, iş adamlarının sorularını yanıtladı. İki ülke arasındaki ilişkilerin ne zaman düzeleceğine dair görüşlerinin sorulması üzerine Podelyshev, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in dün Atina’da bu konuyla ilgili yaptığı açıklamaları hatırlattı.

“TÜRKİYE RUSYA SİYASİ İLİŞKİLERİ BÖLGEDE ÖRNEK OLACAK ŞEKİLDE GÖSTERİLEBİLİRDİ AMA MALESEF….”

Bir iş adamının üyenin, “Her iki ülkenin iş adamlarına neler söylemek istersiniz” şeklindeki bir sorusuna Podelyshev, “Bu olaylardan dolayı gerçekten çok üzgünüz. Şunu belirtmeliyim ki Türkiye halkı bizim için çok yakın bir halktır. Mesela yüzbinlerce Rus ile Türk evli. Türkiye ile Rusya’nın birbirine bağlı olan çok zengin bir geçmişi var. Türk halkları Rusya’daki nüfusun ciddi bir kısmını oluşturmaktadır. Bizim için ikili ticari ve ekonomik ilişkiler de çok önemliydi. Mesela Türk müteahhitleri örnek gösterebiliriz. Bakıldığında Türkiye-Rusya siyasi ilişkileri bölgede örnek olacak şekilde gösterilebilirdi. Ama maalesef o olaydan (uçak düşürme) sonra bunu söyleyemiyoruz” şeklinde yanıt verdi.

“KİMSE BUNU BOZAMAZ”

Başkonsolos Podelyshev, “Bu krizi fırsata çeviremez miyiz?” şeklindeki bir soruya ise şöyle yanıtladı:

“Her krizden bir çıkış yolu vardır. Bu krizden de çıkacağız ve çözüm bulacağız. Bu krize çözüm bulmak ve ileriye gidebilmek için iki ülke birbirine saygısını devam ettirmelidir. İki ülkenin birbirini anlaması, anlamaya çalışması lazım. Şu anda insani, ekonomik, kültürel alandaki ilişkilerimizi kullanarak devam ettirmeliyiz. Bu ilişkiler iki ülke arasındaki en temel ilişkilerdir. Kimse bunu bozamaz.”

Soru-Cevap bölümünün ardından Başkonsolos Podelyshev’e günün anısında bir tablo hediye edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir