İran yeni cumhurbaşkanını seçti

12. Cumhurbaşkanı’nı seçmek için sandık başına giden İran Halkı, dün gecenin geç saatlerine kadar oylarını kullandı. Resmi olmayan sonuçlara göre, 4 yıl önceki seçimleri de büyük bir farkla kazanan Hasan Ruhani, yine seçimin galibi oldu.

Açıklanan ilk sonuçlara göre mevcut cumhurbaşkanı Hasan Ruhani sürpriz bir farkla yarışta önde gidiyor. Seçimler öncesinde Ruhani ve Reisi arasındaki yarışın başa baş geçmesi beklense de, şu ana kadar sayılan 37 milyon oyun 21.6 milyonunu Ruhani, 14 milyonunu Reisi kazandı. Oyların yüzde 59’unu kazanan Ruhani, ilk turda cumhurbaşkanı seçilen isim oldu. Seçimlere katılım oranının ise yüzde 70’in üzerinde olduğu belirtildi.

2013 yılında gerçekleştirilen seçimlerde büyük bir farkla kazanan Hasan Ruhani ile muhafazakar aday Reisi arasındaki yarışın çekişmeli geçmesi bekleniyordu ancak ilk sonuçlara göre Ruhani seçimleri hatrı sayılır bir farkla kazanarak, reformlar ve ülkeyi dışarıya açma konusunda halktan güvenoyu aldı

12. Cumhurbaşkanı’nı seçmek için sandık başına giden İran’da oylama sona erdi. Oy kullanma merkezlerinde oluşan yoğun kuyruklar nedeniyle yerel saatle gece 12’ye kadar uzatılan oy verme işleminin ardından oyların sayılmasına başlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir