İkinci Tur Görüşmelerde Anayasa Teklifinin 4. Maddesi de Kabul Edildi

TBMM Genel Kurulunda, anayasa değişiklik teklifinin ikinci tur görüşmelerinde, Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin 5 yılda bir yapılmasını öngören 4. Madde 342 oyla kabul edildi.

TBMM’de 18 maddelik Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin ikinci tur müzakerelerinde dördüncü madde de kabul edildi.

Oylamada 4. Madde için 342 kabul oyu verilirken 138 ret oyu kullanıldı.

SEÇİMLER 5 YILDA BİR YAPILACAK

Teklifin dördüncü maddesiyle, Anayasanın “TBMM’nin Seçim Dönemi” başlıklı maddesi, “TBMM ve Cumhurbaşkanının Seçim Dönemi” olarak değişiyor.

Teklife göre, TBMM seçimleri 4 yılda değil, 5 yılda bir yapılacak. Cumhurbaşkanı seçimleri de TBMM seçimleri gibi 5 yılda bir olacak ve seçmenler, iki seçim için aynı gün sandığa gidecek. Süresi biten milletvekili yeniden seçilebilecek.

Cumhurbaşkanı seçiminde birinci oylamada gerekli çoğunluğun sağlanamaması halinde, belirtilen usule göre ikinci oylama yapılacak.

ÖNEMLİ OLAN TÜMÜ ÜZERİNDEKİ OYLAMA
İkinci tur, anayasa değişikliği teklifinin kabul edilmesi için nihai belirleyici oylama olduğu için büyük önem taşıyor. Maddeler ayrı ayrı oylandıktan sonra teklifin tümünün oylaması yapılacak. Kabul oyu, referandum sınırı olan 330’un altında kalan madde düşmüş olacak. Teklifin tümünün oylamasında, kabul oyu 330’un altında kalırsa maddeler 330 ve üzerinde oy almış olsa da teklifin tamamı düşmüş sayılacak.
SADECE DEĞİŞİKLİK ÖNERGELERİ GÖRÜŞÜLECEK
İkinci turda, teklifin tümü ve maddeleri üzerinde görüşme açılmadı, konuşmalar da yapılmadı. Sadece maddeler üzerinde verilen değişiklik önergeleri görüşülecek. Birinci turda üzerinde değişiklik önergesi bulunmayan bir madde hakkında ikinci turda önerge verilemeyecek.
İkinci turda, 18’i maddeler üzerinde, biri de tümü üzerinde olmak üzere toplam 19 oylama yapılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir