Halep’te Ateşkes Sağlandı!

Halep’in doğusundaki muhalif güçler ile Rusya öncülüğündeki rejim güçleri arasında ateşkes sağlandı. Ateşkese ve tahliye mutabakatına Türkiye arabuluculuk etti.

Esed rejimi ve Şii milislerin yoğun saldırısı altında Suriye’nin Halep kentinde ateşkes ilan edildi. Ateşkes görüşmeleri Suriyeli muhalif gruplar ve Rusya arasında gerçekleşti. Anlaşma, Türkiye’nin yoğun görüşmeleri ve baskısı ile sağlandı.

İLK OLARAK SİVİLLER TAHLİYE EDİLECEK

Anlaşma gereği ilk olarak kuşatma altındaki siviller tahliye edilecek. Mutabakata göre, ilk etapta bölgede sıkışan sivillerin Halep’in batısına çıkarılmasına öncelik verilecek. Bu amaçla bölgeye sivilleri taşıyacak otobüsler gönderildi. Anlaşma bu gece veya yarın sabah 5 otobüsün Halep’te Esed’in kontrolü altındaki bölgeden geçirilmesi ile başlayacak. Kastillo geçidinden kuzeye taşınacak olan ilk kafile daha sonra devam edecek.

MUHALİFLER KENTTEN AYRILACAK

Halep’ten çıkan siviller Fırat Kalkanı Harekatı ile terörden arındırılan bölge ve İdlib’e taşınacak.
Muhalifler de kentten ayrılacak

Taraflar arasındaki uzlaşma, ikinci etapta, kent merkezinin doğusundaki silahlı muhaliflerin de güvenli şekilde tahliyelerini öngörüyor. Muhalif grupların büyük bölümünün kentten ayrılmayı kabul ettiği öğrenildi.

BOMBARDIMAN DURDU, BM GÖZLEMCİ OLACAK

Birleşmiş Milletler, tahliye işleminde gözlemci olarak bulunacak. Varılan anlaşma ile hava bombardımanı da akşam saatlerinde durduruldu. Halen Selahaddin, Seyf ed Devle, Meşhed, Ensar el Şeri, İzaa ve Zibdiyye mahallelerinde kontrolü elinde bulunduran ÖSO askerlerinin sayısı ise 3 bin 500.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir