Fiyatlar resmen uçtu! Duyunca şok olabilirsiniz..

Kurban Bayramı’nda kurbanlıklara büyük zam geliyor…

Kızılay geçen sene 690 TL olarak ilan ettiği yurt içi kurban kesimi fiyatına yüzde 7 zam yaparak 2016 yılında 740 TL’ye çıkardı. Mehmetçik Vakfı ise geçen yıl 700 TL olarak ilan ettiği kurbanlık fiyatını bu yıl 790 TL olarak belirledi. Yurt dışı tarifesi ise 252 dolardan 265 dolara çıktı.

“FAZLA KURBAN SATILACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

Alınan bilgilere göre bu Kurban Bayramı’nda önceki yıllara göre piyasaya yüzde 20 daha fazla kurban arzı yapılacak. Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ yaptığı açıklamada, “Ülke olarak büyük bir badire atlattık bu sebepten daha fazla kurban satılacağını düşünüyoruz” açıklamasını yaptı.

Bütün emtia’lara zam geldiğini belirten Yalçındağ, “Yapılan zammın kabul edilebilecek ve kabul edilemeyecek bir tarafı var. Fiyatlar önden açıklanarak piyasa şartlandırılıyor. Tabii ki besleyen de para kazanacak. Anasının ak sütü gibi helaldir. Fakat piyasayı şartlamak için önden fiyat açıklamak doğru değil” ifadelerini kullandı. Yalçındağ fiyat açıklayarak piyasayı yönlendirmeyi ise algı operasyonu olarak değerlendirdi. Yalçındağ vatandaşın vakıf ve dernekler aracılığıyla kurban kesmemesi gerektiğini de ifade ederek, “Hiçbirini ayırmıyorum. Vakıf ve derneklerin nelerle uğraştığını gördük” açıklamasını yaptı.

YÜZDE 25 İLE 30 ARASINDA ARTIŞ OLACAK

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Birliği Genel Başkan Yardımcısı Nazif Karabulut, kurbanlık fiyatlarında geçen yıla göre yüzde 25 ile 30 arasında artış olduğunu belirtti. Karabulut, şunları söyledi: Birlik olarak canlı kurbanlık dananın kilogram fiyatını 18 lira olarak belirledik. Düve fiyatını da yine canlı kilogramını 17 lira, ikinci sınıf olarak tabir ettiğimiz ineğin canlı kilogram fiyatını da 15 lira olarak tespit ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir