Altın fiyatları son dakika! Bugün çeyrek altın fiyatı ve gram altın fiyatı ne kadar?

Altın fiyatları ne kadar sorusu haftasonu da yatırımcılar tarafından merak ediliyor. 4 Mart 2018 Pazar günü altın almak isteyen ya da altın bozdurmak isteyenler güncel altın fiyatlarını araştırıyorlar. Peki, çeyrek altın fiyatı ne kadar? Gram altın fiyatı ne kadar?

İstanbul Kapalıçarşı’da, cuma günü kapanışta çeyrek altın 267,00 lira, Cumhuriyet altını 1.090,00 liradan satılırken, 24 ayar külçe altının gram fiyatı ise dünkü kapanışa göre yüzde 1,37 yükselişle 162,90 liradan işlem gördü.

Altının ons fiyatındaki değer kayıplarından negatif etkilenen altının gram fiyatı şubatta yüzde 1’e yakın değer kaybederek yatırımcısını üzdü.

Küresel piyasalarda azalan siyasi ve jeopolitik risklerin ve değer kazanan doların etkisiyle altın fiyatları şubat ayında satıcılı bir seyir izledi. Şubatta 1.361 dolara kadar yükselmesine karşı bu seviyede tutunamayan altının ons fiyatı 1.307 dolara kadar gerilerken, aylık bazda şubatı yüzde 2,11 azalışla 1.317,7 dolardan tamamladı. Altının gram fiyatı da aynı dönemde tarihi zirvesi olan 165 lirayı test etmesinin ardından, ons fiyatındaki düşüşlere paralel değer kaybetti. Bu dönemde yüzde 1’e yakın değer kaybeden altının gram fiyatı 161 liradan ayı tamamlarken yatırımcısını üzdü.

AA Finans Analisti İslam Memiş konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, 2017 yılında yatırımcısının yüzünü güldüren altın fiyatların bu yılın ilk çeyreğinde sakin bir seyirde işlemler gerçekleştirdiğini söyledi.

Memiş, ABD hisse senetlerinde ve dolar endeksinde yaşanan yükselişler, jeopolitik risk algısının zayıflaması, ABD’de açıklanan ekonomik verilerin beklentileri karşılaması ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 2018 yılında dört kez faiz artırım beklentisinin altının ons fiyatında düşüşlere neden olduğunu dile getirdi.

Bu nedenlerle şubat ayında altının ons fiyatının 1.307 dolara kadar gerilediğini belirten Memiş, “Biz, altının ons fiyatında kısa vade için düşüşlerin devam edeceğini öngörüyoruz. Teknik olarak altının ons fiyatı 1.300 dolar seviyesinin altına sarkarsa düşüşler 1.280 dolar seviyesine kadar sürebilir. Ancak bu düşüşler kalıcı olmayabilir. Çünkü ABD tarafında siyasi risk algısının devam etmesi, kripto paralara olan güvenin azalması, jeopolitik risk algılarının tekrar artabileceği beklentisi bu öngörümüzü destekleyebilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir