LG, Türkiye pazarından çekiliyor mu?

Tüketiciği elektroniği ve mobil ürünleriyle global arenanın önemli aktörü LG, Türkiye pazarından kısmen de olsa çekiliyor mu? LG’nin Türkiye operasyonuyla ilgili son gelişmeler!

Türkiye pazarında yaşanan çeşitli dalgalanmalar ve hızlı değişimler, yükselen kur, artan yüksek paralel ithalat oranları, bazı global markaların Türkiye operasyonlarında değişiklik yapmalarıyla sonuçlanacak gibi gözüküyor.

2017 yılı içerisinde önemli bazı global markaların Türkiye ofislerini kapatacağına yönelik bilgiler gelmeye devam ediyor. En son duyum ise LG’nin Türkiye operasyonu tarafında.

LG, Türkiye pazarından çekiliyor mu?

Mobil pazarın yanı sıra tüketici elektroniğinin de önemli ismi LG’nin, Türkiye operasyonunda köklü değişimler yapacağı duyumları, sektör içerisinde yüksek sesle dile getirilmeye başlandı.

Özellikle mobil arenada LG G2 ile beraber ülkemizde ciddi bir ivme yakalayan LG, Türkiye’de paralel ithalat sektöründen en çok darbe yiyen markalar arasındaki yerini alıyor.

Örneğin LG’nin en son amiral gemisi LG G5, resmi olarak Türkiye pazarında 2799 TL fiyat etiketiyle giriş yaptı. Fakat paralel ithalat LG G5’leri, 1799 TL seviyesinde bulabiliyorsunuz. 1000 TL fiyat farkının azımsanmaması gerektiğini, satış rakamları da bizlere gösteriyor. Bazı perakende mağazalarında resmi LG G5’lerin satılmadığını görmemizin sebebi de bu. Talep daha çok paralel ithalata kaymış durumda.

LG V20 tarafında tanıtımlar cılız kaldı
LG’nin yeni amiral gemisi LG V20’nin global arenada tanıtılması, bu tanıtıma Türkiye’den katılım olmaması ve LG V20’nin Türkiye’ye diğer ülkelerden geç gelecek olması, yapılan tanıtımların da biraz cılız kalması, bu duyumların ciddiyetini daha da artırıyor.

LG, Türkiye’de distribütör üzerinden satış yapabilir
LG’nin henüz tüketici elektroniği noktasında nasıl bir strateji izleyeceği net değil. Fakat gelen duyumlara göre LG, özellikle mobil arenada distribütör üzerinden satışlarını gerçekleştirecek.

Bu da LG Türkiye ofisinin kapanacağı ya da küçüleceği ve satışları distribütör üzerinden gerçekleştireceği anlamına geliyor.

Tüketici elektroniği tarafında durum ne?
Ülkemizde perakende mağazaların, üreticilerden yüksek raf bedelleri talep ettikleri bilinen bir gerçek.

Özellikle Anadolu’da, tüketici elektroniği (Televizyon, buzdolabı, çamaşır makinesi vb) ürünlerin perakende mağazalar yerine firmaların kendi bayilerinden alındığı ve bu noktada da yerli markaların avantajlı olduğu da bilinen bir gerçek.

LG’nin bu tarafta da yeni mağazalar açarak yatırım yapmak yerine, operasyonu bir distribütör ile yürütebileceği gelen duyumlar arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir