‘Fenerbahçe başkanlığına tekrar aday olacağım’

Sadettin Saran Fenerbahçe Spor Kulübü başkanlığıyla ilgili de önemli açıklamalarda bulundu.
SARAN Group Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Saran, Fransa’da düzenlenen Euro 2016’nın ekonomik boyutlarını, yayın hakları anlaşmalarını ve turnuvayla ilgili pazarlama stratejilerini izleyicilerle paylaştı. Saran, Fenerbahçe Spor Kulübü başkanlığıyla ilgili de önemli açıklamalarda bulundu.

Katıldığı bir televizyon programında Fransa’da düzenlenen Euro 2016’nın ekonomik boyutuyla ilgili düşüncelerini açıklayan Sadettin Saran, Avrupa Futbol Şampiyonası gelirlerinin her turnuvada katlanarak arttığını ifade etti.

Her zaman Fenerbahçe Spor Kulübü başkanlığına aday olduğunu dile getiren Sadettin Saran, yaşanılan hukuki sürecin sonuna geldiklerini belirterek, “Söz konusu mahkemeyi kazandık fakat Aziz Yıldırım kararın düzeltilmesi için süreci Yargıtay’a taşıdı. Bu karar sonrasında başkanlığa tekrar aday olacağım” dedi.

“UEFA, ULUSLARARASI TURNUVALARIN MEDYA VE TİCARİ HAKLARINI MERKEZİLEŞTİRDİ”

Sadettin Saran, UEFA’nın Euro 2016 öncesindeki ticari stratejileriyle ilgili düşüncelerini şu şekilde dile getirdi: “UEFA bir süre önce kendisine bağlı federasyonların uluslararası turnuvalarının medya ve ticari haklarını merkezileştirdi. Bu modeli bir havuz sistemi gibi düşünebiliriz. Tüm ekonomik değeri olan turnuvaları, resmi maçları ve hazırlık karşılaşmalarını çok geniş bir paket içinde, ihale sistemiyle satışa çıkardı. Yayın haklarını alan şirket, sadece eleme maçlarını 1.2 milyar Dolar’lık bir teklifle temin etti. Anlaşmaya 2018 Dünya Kupası’nın hakları da dahildi. Bu anlaşmaya sadece yayın hakları değil, sponsorluk ve lisans hakları da dahil. Biz de EURO 2016 ve 2018 Dünya Kupası eleme maçlarının yayın haklarını, bu ihaleyi alan bu şirketle görüşerek aldık. Türkiye ve Türki Cumhuriyetlerdeki hakların sahibi olduk.”

“TÜRK FUTBOL EKONOMİSİ 200 MİLYON DOLAR’DAN 6-7 MİLYAR DOLAR’A GELDİ”

Saran Group bünyesinde faaliyetlerini gösteren Saran Medya’nın 20 yıldır futbol ekonomisinde öncü şirketlerden biri olduğunu dile getiren Sadettin Saran, dünyada futbol ekonomisinin 1.6 trilyon Dolar’a ulaştığını ve neredeyse otomotiv sektörünü yakaladığı belirtti.

Türk futbol ekonomisinin de her geçen gün değer kazandığını belirten Saran, bu konuyla ilgili görüşlerini ise şu şekilde dile getirdi: “Türk futbol ekonomisi bu sektöre girdiğimiz günlerde 200 milyon Dolar’lık büyüklüğe sahipken bugünlerde 6-7 milyar Dolar’lık bir hacme ulaştı. Müthiş bir büyüklükten söz ediyoruz. Saran Medya olarak 20 yıl öncesinden bu büyümeyi öngörerek bu sektöre adım attık. Sektöre ilk girdiğimiz dönemde maç özetlerini yayınlatmak için biz televizyon kanallarına ödeme yapıyorduk. Fakat bu potansiyeli tespit ettik. Yayın hakları pazarlamasıyla başladık; saha içi reklam, pazarlama ve naklen yayın araçları derken sektörün lider firması haline geldik.

Fakat bugünlerde kulüplerimizin yaptığı yatırımların karşılığını alamadığını görüyoruz. Bunda başarısızlık ve şike sürecinin de büyük etkisi oldu. Ancak Milli Takımımızın Euro 2016’ya gitmesi, marka değerimizin tekrar yükselmesini sağlayacaktır.”

“EURO 2004’TE 800 MİLYON EURO OLAN GELİRLER EURO 2016’DA 2.5 KAT ARTACAK”

UEFA’nın Euro 2016’yla ilgili gelir modellemesini hakkında da bilgiler veren Saran, “Euro 2016 maçları için Fransa’da bulunacak taraftar sayısının 2.5 milyon kişiye ulaşması ve bu kişilerin 1 milyar Euro’luk harcama yapması bekleniyor. UEFA, Euro 2016’nın yayın haklarından ise 1 milyar Euro’luk bir gelir beklentisi var. Bu tahminlere sponsorluk anlaşmaları ve bilet gelirlerini de eklediğimizde büyüklük 2 milyar Euro’yu aşıyor. UEFA’nın Euro 2004’ten elde ettiği gelir ise sadece 800 milyon Euro civarındaydı. Euro 2016’ya geldiğimizde ise gelirlerin 2.5 kat artacağını öngörebiliyoruz” dedi.

“FENERBAHÇE BAŞKANLIĞI İÇİN SÜREÇ YARGITAY’DA”

Euro 2016’da sırasında UEFA’nın sosyal sorumluluk projelerine de büyük önem verdiğini; Sigarasız Alanlar, Ayrımcılık Karşıtlığı, Herkesin Maçlara Erişimine Saygı ve Taraftar Kültürüne Saygı gibi konseptler belirlediğini aktaran Sadettin Saran, Fenerbahçe Spor Kulübü başkan adaylığı konusundaki soruları ise şu şekilde yanıtladı: “Her zaman dile getirdiğim gibi Fenerbahçe Spor Kulübü başkanlığına her zaman adayım. Konuyla ilgili hukuki sürecin sonuna geldik. Söz konusu mahkemeyi kazandık fakat Aziz Yıldırım kararın düzeltilmesi için süreci Yargıtay’a taşıdı. Bu karar sonrasında başkanlığa tekrar aday olacağım.

Saran, Euro 2016’da İspanya, Hırvatistan ve Çek Cumhuriyeti’yle birlikte D Grubu’nda mücadele edecek Milli Takımımızla ilgili de turnuvaya 2 gün kala Milli Takımımızı eleştirmenin doğru olmadığını, bunun yerine herkesin yorum yapmadan tüm kalbiyle Millileri desteklemesi gerektiğini belirtti. Sadettin Saran, Milli Takımımızın en önemli maçının ise gruptaki ilk karşılaşma olan Hırvatistan maçı olduğunu ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir