Dolardan yeni tarihi rekor!

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen’ın, “görece yakın bir tarihte” faiz artışı olabileceğini söylemesi üzerine, dolar 3.3525 liraya çıkarak yeni tarihi rekor düzeye tırmandı.
Merkez Bankası’nın dolardaki hızlı tırmanışı frenleyebilmek için, finansal sisteme 700 milyon dolarlık ek döviz likiditesi sağlanması amacıyla, “katsayıları düşürmesi”ne karşın dolar 3.3525 liraya kadar tırmanırken, euro da 3.59 lira ile yeni rekor kırdı. Piyasanın kapanışına yakın dolar 3.3490 – 3.3510 bandında, euro da 3.58 liranın üzerinde işlem görüyordu.

Dolardaki tırmanışın hızlanmasında ABD Merkez Bankası Janet Yellen’ın açıklamaları etkili oldu. Yellen, ABD Kongresi’nde yapacağı ekonomik görünüme ilişkin konuşmasının önceden dağıtılan metninde, faiz artırımlarını uzunca bir süre ertelemenin, aşırı risk alımını özendirebileceğine dikkat çekerek, bu durumun da sonraki dönemde daha hızlı faiz artışlarına zorlayabileceği uyarısında bulundu.

Yellen’ın konuşma metninde, “Federal Açık Piyasa Komitesi’nde faiz artırımı olasılığının daha da güçlendiği düşüncesi hakim. ABD ekonomisine ilişkin gelecek verilerin Komite’nin hedefleri doğrultusunda ilerlediğini göstermeye devam ederse, göreceli yakın bir tarihte faizleri artırmak uygun olacak” uyarıları yer aldı.

Yellen’in konuşma metninin açıklanmasının hemen ardından gelen veriler, “ABD ekonomisine ilişkin gelecek verilerin Komite’nin hedefleri doğrultusunda” çıkınca dolar daha da güç kazandı.

Buna göre, ABD ekonomisinde canlanmaya işaret olarak kabul edilen tüketici fiyatlarındaki aylık artış yüzde 0.4 ile beklentiler doğrultusunda geldi.

ABD ekonomisinde işlerin yolunda gittiğini gisteren bir diğer veri de, işsizlik maaş başvurularına ilişkin rakamlar oldu. Ekonomistler ve piyasa analistlerinin 257 bin beklentilerine karşın, işsizlik maaşı başvuruları 235 bin düzeyinde kaldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir