Cansu Kaya cinayetinde sanıklara ceza yağdı

MUĞLA’nın Ortaca İlçesi’nde, 18 yaşındaki Cansu Kaya cinayetiyle ilgili ağırlaştırılmış ömürboyu hapis istemiyle yargılanan tutuksuz sanıklardan 25 yaşındaki Necati Demir ağırlaştırılmış ömür boyu hapis ve 36 yıl hapis, 18 yaşındaki Mehmet Poyraz Çalhan ise 42 yıl hapis cezası verildi.

Her iki sanık da duruşmada tutuklanırken, gözyaşları içinde duruşma salonundan çıkan Cansu Kaya’nın babası Osman Kaya ve annesi Gülen Kaya, adaletin yerini bulduğunu söyledi.

Ortaca’nın Dalyan Mahallesi’nde garson olarak çalıştığı restorandan geçen yıl 14 Haziran’da mesai bitimi ayrıldıktan sonra ortadan kaybolan Cansu Kaya’nın, 3 gün sonra Dalyan Kanalı Çandır Geçişi Mevkisi’nde su üzerinde cesedi bulundu. Genç kız 17 Haziran’da gözyaşları içinde toprağa verildi.

Yapılan araştırmada Kaya’nın son olarak Dalyan’daki restoranda garson olarak çalışan Necati Demir ve lise öğrencisi Mehmet Poyraz Çalhan ile birlikte yürüdüğü görüldü. Bunun üzerine gözaltına alınıp tutuklanan iki şüpheli hakkında ömürboyu hapis cezası istemiyle Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Muğla Adli Kurumu’nda yapılan ilk otopside Kaya’nın boynunda basıya bağlı ekimoz (kanın cilt altına sızması), kafada travmaya başlı hematomlar (kanın damar dışına çıkması) ve genital bölgesinde kanamalı yırtık tespit edildi.

ADLİ TIP CİNAYET VE TECAVÜZ BULGULARINA RASTLAMADI

Ancak mahkeme sürecinde aynı bulguları inceleyen İstanbul Adli Tıp Genel Kurulu, Kaya’nın suda boğulmaya bağlı olarak yaşamını yitirdiğini tespit ederek, tecavüz ve cinayet bulgularına rastlanılmadığı yönünde yeni bir rapor düzenledi. Bunun üzerine mahkeme heyeti geçen 10 Haziran’da Kaya’nın öldüğü noktada keşif yaparak, bilirkişi ve dalgıçlar eşliğinde Kaya’nın ölüm nedenini araştırdı. Mahkeme heyeti geçen 24 Haziran’da savunmalar, adli tıp raporu, keşif izlenimleri ve dalgıç görüşlerini dikkate alarak tutuklu sanıklar Necati Demir ve Mehmet Poyraz Çalhan’ın adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir