AMD hibrit tasarım için yeni bir patent aldı

Intel, Alder Lake serisiyle hibrit tasarıma geçecek. AMD’nin ise böyle bir planı yoktu. Ancak AMD, yeni bir hibrit tasarım patenti aldı.

İşlemci pazarında üstünlüğü AMD’ye kaptıran Intel, yeni bir tasarım üzerinde çalışıyor. Büyük ve küçük çekirdeklerin bir arada kullanılmasıyla ortaya çıkan hibrit tasarım üzerinde çalışan Intel, Alder Lake serisi ile bu teknolojiye geçecek. Rakip AMD’nin ise şimdiye kadar böyle bir planı yoktu. Görünüşe göre AMD, uzun zamandır yeni bir hibrit tasarım patenti üzerinde çalışıyor.

Hibrit teknolojisi, performans ve verimlilik çekirdeklerini bir arada bulunduruyor. Böylece hem performans hem de güç tasarrufu oranı artıyor.

AMD, Ryzen 8000 serisi için hibrit tasarım patenti aldı
Hibrit tasarım, daha çok big.LITTLE ismiyle biliniyor. ARM teknolojisine dayanan bu tasarım, şimdilerde DynamIQ ismini aldı. Bu teknoloji, mobil işlemcilerde oldukça yaygın olsa da masaüstü işlemcilerde pek tercih edilmedi. Bunun temel sebebi ise masaüstü işlemcilerin güç tasarrufu yerine performans odaklı olmaları. Ancak Intel, bu teknolojiyi Alder Lake serisi ile masaüstü işlemcilere getirecek.

AMD tarafından alınan hibrit tasarım patenti, daha çok görevlerin aktarılmasıyla alakalı. Hibrit tasarımın karşılaştığı en büyük mühendislik sorunu, görev dağılımı. Farklı tipteki çekirdeklerin hangi görevi alacağı konusunda yeni bir patent alan AMD, büyük ve küçük çekirdekler arasındaki iletişimi daha efektif kılmak istiyor.

Patent, gelen işlemleri belirli kriterlere göre farklı çekirdeklere iletiyor. Böylece, kullanıcının başlattığı işlemler büyük ve küçük çekirdekler arasında paylaştırılıyor.

CEO Lisa Su, daha önce hibrit tasarımı düşünmediklerini belirtmişti. Ancak AMD, bu patent için başvurusunu 2019 yılında yapmış. Bu da Amerikalı üreticinin uzun zamandır hibrit tasarımı düşündüğünü gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir